Çerkes Vuslat Haber: Son Dakika, Güncel Çerkeş Haberleri, çerkeş tv ,çerkeş vuslat tv,çerkeş televizyonu
Çerkes Vuslat Haber: Son Dakika, Güncel Çerkeş Haberleri, çerkeş tv ,çerkeş vuslat tv,çerkeş televizyonu

ÇERKEŞ OLMUŞ HAMUŞAN (SESSİZLER VE SUSKUNLAR YERİ)

  • 16.08.2018 20:38:15Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Whatsapp ile Paylaş

Bu yazıyı daha önce kaleme almıştım hamuşan nerden çıktı demeyin hamuşan kelimesini bende Hayati KAYA hocamın yazısından duymuştum hamuşan sessizler suskunları yeri demek yani mezarlıklar Çerkeş işte hamuşana benzetmem halkın sormayan sorgulamayan sessiz suskun insanların çoğunlukta olmasından esinlenerek manşete ismini verdim. Tarihi koruma  alanında bulunan tarihi konaklar tek tek yıkılarak yok olmaya devam ediyor. İSTASYON -KARALAR- OKÇULAR –İDRİS Mahallerindeki bazı konakların  içleri boşaltılmış, tarihi evler tarihe yenilerek kendiliğinde yıkılmaya yâda yakılmaya devam ediyor bu mahallelerin üzerinde bulunan bu tarihi evlerin çoğu kendiliğinden yıkıldı, yâda sebebi bilinmeyen bir şekilde yakıldı.

Çerkeş’in göbeğinde bulunan tarihi iki konak, biri valilik yardımı ile belediyeye alındı, diğeri yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Konağın alçıları dökülmüş, ön cephedeki duvarlar, balkon altlarına  çökmüş vaziyette Çerkeş’in  tarih yıkılarak yok olma tehlikesi yaşarken çevredeki vatandaşlar can güvenliğinden endişe duyuyor.

 

Çarşı merkezindeki  tarihi Bizans hamamı içler acısı,idi ÇERKEŞ Belediye Başkanı Hasan PAŞA  tarihi yapıyı kurtarmak için sonunda etrafını temizleyip hamam ortaya çıkartı. 

 

Bölge halkıda, söz konusu  tarihi konakların  ve bölgede tahrip olmuş ve tehlike saçan diğer tüm yapılar için gerekli önlemin bir an önce alınmasını istiyor.

 

ÇERKEŞ Belediye Başkanı Hasan PAŞA Yetkilileri haberdar etse de elimizdeki mevcut tarihi yapılar tek tek yok oluyor,  işte bunlardan bir tanesi de İstasyon mahallesindeki Su kulesi çatısı çökmek üzere ve Türkiye’de birkaç adet kaldı.

Ve bağırıyor kurtarın beni ölüyorum  kurtarın.

Anıtlar yüksek kurulu  size diyor su kulesi “kurtarın beniiiiii”.

Yangınlarda bakımsızlıktan ve de parasızlıktan tahrip olmuş yapılar ve söz konusu Tarihi konaklarımız ve İstasyon su kulesi ve Bizans hamamı gibi  yapıların durumu yetkililerin bilgisinde

Ancak yaklaşık  beş yıldır ne yapıların ayakta tutulması hususunda ne de vatandaşların can güvenliğini sağlayacak önlemler konusunda yeterli önlemi bir türlü almıyor, alınmadı. Canları sağ olsun birisinin tepesine göçünce haberini yaparız

 

Çerkeş belediye başkanı HASAN PAŞA  kimleri getirmedi Çerkeş’e.

Kimlere göstermedi  Tarihi hamamı, konağı,

Haydi, Çerkeş.

Çerkeş’i Safranbolu’dan daha güzel yapalım.

Sevgili Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ Kırkpınar Yaylasına  verdiğiniz değer kadar Çerkeş’in konaklarına da değer verirseniz siz de biz de bahtiyar oluruz.

Çankırı İl kültür müdürüm  bu vebal sizi de Çerkeş halkını da yakar,Çünkü artık BİMER CİMER var varda var .Siz düşünün,VUSLAT haber peşinizde.

Sayın vekillerim bak su kulesi size ben ölüyorum diyor  kurtarın diyor. Duymadınız  mı?

Sevgili belediye başkanım,Çerkeş’in içi güzelleşiyor birazda tarihi dokuya el atsak mı? Allah razı olsun yapıyorsun yapmasına

Sayın kaymakamım.

ilçe sizin de ilçeniz sayılır. ilçeye imza atmadan mı gideceksiniz sıradan kaymakamlar gibi. Şu ana kadar varlığınızı hissedemedik.

Siyasi ilçe başkanlarım, size sözüm yok çünkü (0) sıfır etkisiz eleman gözü ile size bakıldığını biliyorum.

Oda ve kooperatif başkanlarım,

Sivil toplum örgütlerinin başkanları

Ve çer-def başkanım

İstanbul Çerkeş dernekler birliği başkanım, bunların konuşulacağı kent konseyi olupta tartışıp size ortam yaratılmadı.

İnşallah ileride olur.

 

Hani soruyorsunuz  ya VUSLAT okurları, Çerkeş nasıl diye  tarihi eserlerimiz bir bir ölüyor

Duyurun  sesinizi, birlik olun Çerkeş’i Safranbolu yapın.yapamazsanız Beypazarı yapın.

Gülmeyin bana

Zor ama imkânsız değil.

Son sözüm balığı kurtarın ama akvaryumda ölüme bırakmayın tıpkı Fişekali konağı gibi

Sevgili belediye başkanım popüler bir sanatçı getirmek festival yaptım deyip Çerkeş kültürüne hizmet ettim deme. İşiniz daha yeni başlıyor.

Sakın ha yanındaki akıl hocalarının gazına gelip de 10 bin kişi topladım , sakın hiç deme o sanatçı tek başına toplar zaten.

 Çerkeş halkı seni zaten takdir ediyoruz. Tarihi Bizans hamamı ve Işıklar konağına uğraşıların gibi sen Çerkeş’in tarihi eserlerini Çerkeş’e kazandır yeter.  2 yıl sonra hiç kimse festivali hatırlamayacak bile.

Bu aralar şu Çerkeş türküsü dolanır oldu dilime

Yazı yazdım Çerkeş’imede / akıl verdim almadı da
Ha ha da ha un ele / Ha ha da ha dönele ha
Çok yalvardım Allaha da Çerkeş güzel ilçe  olsun  diye / Duam kabul olmadı da
Ha ha da ha un ele / Ha ha da ha dönele ha

Hayırlı bayramlar

Turhan DEMİR.

 

 

Çerkes Vuslat Haber: Son Dakika, Güncel Çerkeş Haberleri, çerkeş tv ,çerkeş vuslat tv,çerkeş televizyonu

Benzer Haberler

Yorum Yapın

Çerkes Vuslat Haber: Son Dakika, Güncel Çerkeş Haberleri, çerkeş tv ,çerkeş vuslat tv,çerkeş televizyonu